kdfjkdbvkfdjbvdkjbvhdbvhjkdfkvb

اصفهان – ایرنا – معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: میزان بارش ها از ابتدای پاییز تاکنون در سرشاخه های رودخانه زاینده رود نسبت به سال قبل ۵۶ درصد کاهش داشته است.

حسن ساسانی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا میزان بارش ها در سرشاخه های زاینده رود از ابتدای سال آبی جاری(مهر ۹۸) تا امروز را ۵۱۱ میلی متر اعلام کرد و افزود: این مقدار برای سال قبل یک هزار و ۱۵۷ میلی متر ثبت شد.
وی با اشاره به اینکه آمار فوق در مقایسه با متوسط بلند مدت(دوره ۴۴ ساله) ۳۶ درصد کاهش داشته، اضافه کرد: مقدار بارش ها برای متوسط بلند مدت ۷۹۴ میلی متر بود.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای با بیان اینکه بر اساس پیش بینی هواشناسی مقدار بارش ها در اسفند امسال و فروردین سال آینده کمتر از نُرمال خواهد بود، تاکید کرد: حجم فعلی سد زاینده رود در کنار افت چشمگیر ذخیره چاه ها، حاکیست که در وضعیت نامناسبی قرار داریم و که بی شک در صورت عدم بارش مناسب در ماه های آینده و عدم صرفه جویی در همه بخش ها، سبب مشکل جدی در تامین آب طی سال ۹۹ خواهد شد.
ساسانی مقدار آب ذخیره شده در پشت سد زاینده رود را ۳۰۲ میلیون متر مکعب یعنی حدود ۲۲ درصد از کل ظرفیت این سد اعلام و خاطرنشان کرد: با توجه به ارایه نوبت دوم آبیاری به کشاورزان اصفهان در اسفند امسال، میزان ذخیره به شدت کمتر می شود و موجودی آب استان اصفهان را نامناسب تر خواهد کرد، لذا مصرف بهینه مایه حیات را باید جدی گرفت.
سد زاینده رود به عنوان یکی از اصلی ترین سدهای مرکز کشور و تامین کننده آب شُرب، محیط زیست، کشاورزی و صنعت در منطقه مرکزی ایران، در سال ۱۳۴۹ با ظرفیت ۱.۴ میلیارد مترمکعب بهره برداری شد، این سد قوسی شکل در۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان در شهرستان چادگان قرار دارد.
زاینده رود به طول افزون بر ۴۰۰ کیلومتر بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه های زاگرس مرکزی بویژه زرد …

اخبار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: