مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اصفهان در کارگروه صیانت از منابع آب استان اعلام کرد :

 

ورود بیش از 4 میلیون متر مکعب آب به تالاب بین المللی گاوخونی

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اصفهان با اعلام خبر تداوم جریان آب زاینده رود به سمت تالاب بین المللی گاو خونی تا زمان توزیع آب کشت پاییزه ، گفت : تا امروز چهار میلیون و 200 هزار متر مکعب آب به تالاب بین المللی گاو خونی وارد شده است .  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان ، دکتر مسعود میر محمد صادقی سی ام مهرماه در جلسه کارگروه صیانت از منابع آب استان افزود : روزانه به طور متوسط در ورودی تالاب بین المللی گاو خونی نزدیک به سه متر مکعب بر ثانیه آب وارد می شود و فعلاً رها سازی آب به سمت تالاب بین المللی گاوخونی با توجه به وجود حداقل حجم آب شرب مطمئن در مخزن سد زاینده رود تا توزیع آب کشاورزی پائیزه خواهد بود.

 مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اصفهان با بیان اینکه ذخیره سد زاینده رود به 437 میلیون مترمکعب رسیده است، گفت: هم اکنون ورودی به سد حدود 13مترمکعب و خروجی آن حدود 24 مترمکعب در ثانیه است و از این مقدار 10 متر مکعب بر ثانیه به طور اختصاصی برای محیط زیست ، رودخانه و اکوسیستم آن در نظر گرفته شده که با توجه به طول مسیر ، برداشت های غیر مجاز و مشروب شدن زمین های اطراف بستر رودخانه تنها بخشی از آن به تالاب بین المللی گاوخونی می رسد.

میر محمد صادقی با بیان اینکه احیای تالاب بین المللی گاوخونی مطالبه ی ملی است ، اظهار کرد: طبق مصوبه وزارت نیرو 176 میلیون متر مکعب حقآبه محیط زیست برای رودخانه ، اکو سیستم آن و تالاب بین المللی گاوخونی در نظر گرفته شده است و تمامی تلاش ما بر این است که با توجه به فاصله 85 کیلومتری شبکه های آبیاری و تالاب با صرفه جویی و جلوگیری از برداشتهای غیر مجاز حداکثر آب به تالاب بین المللی گاوخونی برسد .

وی افزود : احیای گام به گام تالاب بین المللی گاوخونی با مشارکت تمامی دستگاه های درگیر در کارگروه هایی نظیر صیانت از منابع استان عملی می شود .

میر محمد صادقی خاطر نشان کرد: رهاسازی آب برای تالاب گاوخونی و محیط زیست تا زمان توزیع آب کشت پاییزه ادامه دارد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اصفهان اصفهان یادآور شد : زمان مناسب برای رها سازی آب کشت پاییزه نیمه دوم آبان ماه است.

میر محمد صادقی با بیان این که مؤسسه ی تحقیقات آب در سال آبی جدید بارش های نرمال را در سرشاخه های زاینده رود پیش بینی کرده است، افزود : یکی از مهمترین حوزه های مصرف آب در بخش کشاورزی است و با توجه به تدوین الگوی کشت و تحول در بخش کشاورزی امیدواریم انضباط آبی را به بهترین شکل در استان داشته باشیم.

جلسه کارگروه صیانت از منابع آب استان با حضور دکتر محمد رضا قنبری معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اصفهان ، نمایندگان دستگاهها و سازمان های مربوط ، آب و فاضلاب ، جهاد کشاورزی و منابع طبیعی امروز سی ام مهرماه در محل سالن اجتماعات شرکت آب منطقه ای اصفهان تشکیل شد .

اخبار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: